Projektismertető
Az FSZKA-UMGYEB-2024-03 számú „Menedék Újpesten” elnevezésű projekt célja az Újpesten élő, Ukrajnából érkezett menekültek megismerése, igényeik felmérése és azokra hatékony megoldások kidolgozása, különös tekintettel a 0-8 éves gyerekeket nevelő családokra.
A projekt során:
- egy kutatás keretében felmérjük a kerületben élő menekültek számát, igényeit, szükségleteit;
- elkészítünk egy tájékoztató kiadványt a menekültek számára elérhető szolgáltatásokról, ellátásokról, amit a magyar mellett ukrán és angol nyelven is elérhetnek majd;
- kidolgozunk egy interkulturális jógyakorlat gyűjteményt, amely a helyi nevelési és oktatási intézményeket segítik abban, hogy integrálni tudják a köznevelésbe a tanköteles korú, a magyar nyelvet nem beszélő, kevert kultúrájú vagy más aspektusokban különleges gyermekeket is; ezeket a gyakorlatokat csoportokban is teszteljük.
A projekt 2024. május 1. és 2024. október 31. között, 6.775.200 Ft felhasználásával, 100%-os támogatási intenzitással, a Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF támogatásával valósul meg.



Sajtóközlemény2024.06.14.„Menedék Újpesten − Ukrajnából menekült gyermekek ellátása és befogadása” címmel indít átfogó projektet Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye. A kerületben élő kisgyermekes menekült családokat segítő kezdeményezés június 18-án kedden délután a K25 közösségi térben (Károlyi utca 25.) rendezett konferenciával, kerekasztal beszélgetéssel és filmvetítéssel veszi kezdetét, melyre minden érdeklődőt szívesen várnak.A Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája által támogatott projekt során a szociális szakemberek felmérést készítenek az Újpesten élő ukrán menekültek jelenlétéről, becsülhető létszámáról és elkészítenek számukra egy információs füzetet, amely a kerületben található szolgáltatások könnyebb igénybevételében segít. Mindemellett befogadást segítő csoportfoglalkozásokat is szerveznek.
A 14 órakor kezdődő projektindító esemény első felében kerületi oktatási, szociális és egészségügyi szakemberek, jelzőrendszeri tagok és a menekültekkel foglalkozó szakemberek konzultálnak a 2022 óta tapasztalt jelenségekről. Ezt követően 17 órától filmvetítéssel várják az érdeklődőket: a
Nice Ladies című dokumentumfilm segítségével betekinthetünk az ukrajnai menekültek életébe.
Bővebb információk elérhetőek az esemény facebook-oldalán.
Forrás:
//ujpestmedia.hu/ukrajnai-menekult-csaladok-projekt2024.06.20.2024. június 18.-án tartottuk meg nyitó rendezvényünket a Károlyi István utcai K25 közösségi térben. A résztvevőket először Ruszkai Zsolt, Újpest Önkormányzatának Szociális Intézményének igazgatója, majd Turai-Kajári Zita projektvezető, végül az UNICEF részéről Boróka Godley köszöntötte.
A rendezvény első felében a rendezvényen résztvevők a elmondták, milyen intézményt képviselnek és hogyan kapcsolódnak az Ukrajnából menekültek kérdéséhez. A résztvevők között többek között pedagógusok, intézményvezetők, a nemzetiségi önkormányzat és a kerületi önkormányzat képviselői, családsegítők, szociálpolitikusok és jogászok is voltak, akik a kérdés különböző aspektusaira világítottak rá.
Ezt követően a projektben zajló kutatást ismerhették meg a résztvevők és vitatták meg a kérdéses pontokat, osztották meg egymással információikat arról, hol lehet a célcsoportot hatékonyan elérni.
A délután utolsó részében végül egy közös filmnézésre került sor, ahol a Nice Ladies című, 2024-es dokumentumfilmet vetítettük le.
„Az orosz-ukrán háború eszkalálódásával a 38 és 73 év közötti nőkből álló "Nice Ladies" cheerleader csapat látszólag megbonthatatlan kötelékét kihívás éri. Lehetetlen döntések előtt állnak az anyaország és a nagymamaság, a maradás és a távozás között. A csapat egyik kulcsembere, Sveta, a családjával Hollandiába menekül, míg a csapatkapitány Valia és az edző Nadia a többszörösen bombázott Harkivban maradnak. Az egymástól elszakított nők megpróbálják tartani a kapcsolatot, hogy a terror, a szívfájdalom és a túlélők bűntudatának gyötrelmei közepette megőrizzék a józan eszüket. Vajon sikerül-e megküzdeniük a társadalmi elvárásokkal, a nehéz gazdasági helyzettel, az ageizmussal és újra megtalálni egymással a közös hangot a háború okozta sebeken keresztül?”
Az eseményről az Újpest Média is beszámolt, a cikk megtekinthető a következő linken: //ujpestmedia.hu/ukrajna-menekult-konferencia/
Tájékoztató2024.06.24.
A Fővárosi Önkormányzat a Budapest Helps program keretében működteti ügyfélszolgálati telefonszámát, ahol ellátással, szállással, ügyintézéssel kapcsolatos kérdéseik mellett az érintettek az őket érintő projektekkel kapcsolatban is tehetnek panaszt vagy visszajelzést.
Az ügyfélszolgálat telefonszáma: +36 30 073 2634
Honlap:
//help.budapest.hu2024.08.06.Elkészült a projektben megvalósított kutatásunk zárótanulmánya: a kérdőíves és mélyinterjús lekérdezésen összesen 86 főt kérdeztünk le valamilyen módon, hogy megismerjük, mennyire elégedettek az Újpesten elérhető szolgáltatásokkal, mire lenne szükségük, milyen tapasztalataik vannak.
A tanulmány letölthető formában elérhető itt:
Összefoglaló tanulmány2024.08.23.
Az óvodai és iskolai szociális munkásaink, illetve kerületi szakemberek segítségével felmértük azokat az intézményeket, amelyek alkalmasak lehetnek az interkulturális, befogadást segítő foglalkozások befogadására. A szempontrendszer kitért arra, hogy az interkulturalitást a lehető legszélesebb körben és ne csak az ukrajnai menekültekre terjesszük ki, hiszen így az intézmények a legtöbb eshetőségre tudnak felkészülni. Ezért nem csak olyan csoportokat, osztályokat kerestünk, ahova ukrán menekült gyermekek járnak, hanem olyanokat is, ahol más nemzetiségűek, fogyatékkal élők vannak, vagy valamilyen olyan konfliktus van az osztályban, ami a befogadás, empátia erősítésével feloldható.
Szeptemberben egy óvodai csoportban és egy alsó tagozatos osztályban próbáljuk majd ki a gyakorlatokat, illetve szakembereknek is tartunk képzést.
2024.09.06.
Összeállt az interkulturális, befogadást segítő csoportfoglalkozásaink naptára: szeptember 16.-án, 18.-án és 23.-án egy iskolai osztályban, 2024.szeptember 25.-én, 27.-én és 30.-án pedig egy óvodai csoportban dolgoznak majd trénereink.
Szervezzük a szakembereknek szóló foglalkozást is, figyeljétek az oldalt, le ne maradjatok!
2024.09.17.
Kedves Kollégák!
Örömmel tájékoztatunk Benneteket, hogy az Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye által megvalósított és a Fővárosi Szociális Közalapítvány, Budapest Főváros Önkormányzata és az UNICEF által támogatott "Menedék Újpesten" projekt keretében befogadást elősegítő, interkulturális csoportfoglalkozási tréninget szervez az újpesti szakembereknek!
A 3 x 90 perces tréningre szeretettel várunk minden óvodapedagógust, alsó tagozatos pedagógust, illetve minden olyan szakembert, akik oktatási és nevelési intézményekben kora gyermekkori, illetve kisgyermekkori neveléssel, fejlesztéssel, segítéssel foglalkoznak.
A tréning célja, hogy a szakemberek olyan gyakorlati tudást és eszközöket kapjanak, amelyekkel hatékonyabban tudják támogatni a gyerekek nyitottságát és alkalmazkodóképességét a sokszínű világban.
A tréning nem csak azoknak hasznos, akik csoportjába, osztályába menekült, külföldről érkezett gyermek jár, hanem azoknak is, akik szeretnék a csoportjaikat felkészíteni új tagok fogadására, az integráció megkönnyítésére, bármilyen mássággal (pl. kulturális, szocializációs stb.) érkezzenek is.
A résztvevők megosztják egymással a gyermekekkel szerzett tapasztalataikat, és olyan módszereket sajátítanak el, amelyek segítik a kulturális különbségek kezelését és a gyermekek harmonikus fejlődését. A képzést szakmailag elismert, tapasztalt képzők vezetik.
A tréning dátuma: 2024.09.26
Helyszín: 1041 Károlyi István utca 25 /K25 Közösségi Tér/
A tréning díjmentes, de regisztrációhoz kötött! Minden érdeklődő kollégát szeretettel várunk! A jelentkezéseket az alábbi linken fogadjuk 2024.09.23-ig!
//forms.gle/ihdyVPRxBGRYQKVE9
2024.10.01.
Az interkulturális csoportfoglalkozások mind a gyerekek, mind a szakemberek körében sikeresen lezárultak, ezúton is nagyon szépen köszönjük az érdeklődést és azt, hogy ilyen lelkesen biztosítottak lehetőséget a módszertan kipróbálására.
A projekttel kapcsolatos kiadványok már a nyomdai fázisban vannak, ezek ingyenesen letölthetőek lesznek a honlapról, illetve kiadvány formájában is elérhetőek lesznek nálunk. A tájékoztató kiadványt elsősorban a menedékeseknek, kettős állampolgároknak szánjuk, a jógyakorlat gyűjteményből minden kerületi nevelési-oktatási intézménynek eljuttatunk egy példányt, a kutatási zárójelentés pedig szintén elérhető lesz nálunk nyomtatott formában is.
2024.10.02.

2024.10.28.
Kiadványok:
- Asylum in Újpest Information Guide.pdf
- Interkulturális módszertani kézikönyv.pdf
- Kutatási zárójelentés.pdf
- Menedék Újpesten Tájékoztató kiadvány.pdf
- ПРИТУЛОК В УЙПЕШТІ інформаційне видання.pdf
2024.10.31.
Sajtóközlemény
Lezárult a „Menedék Újpesten” projekt
Október 11-én tartotta projektzáró rendezvényét Újpest Önkormányzatának Szociális Intézménye. Az Ukrajnából Menekült Gyermekek Ellátása és Befogadása programban a „Menedék Újpesten” projekt ideje alatt számos tevékenység valósult meg.
A zárórendezvényt Ruszkai Zsolt, a Szociális Intézmény vezetője nyitotta meg, majd röviden bemutatta a projekt során végzett tevékenységeket. Ezt követően Jancsók Péter és Kovács Anna Sára kutatók ismertették a kerületben tartózkodókat vagy a kerülethez kötődőket érintő kutatás eredményeit, melynek során 63 főt kérdőíven keresztül kérdeztek meg, további 23 fővel pedig személyes interjút készítettek. Az Újpesten élő vagy dolgozó menekültek alapvető közös tapasztalata, hogy a magyar nyelvtudás hiánya akkor is nehézséget jelent az elhelyezkedésben, ha más nyelven (pl. angolul) folyékonyan beszélnek; magyar nyelvtudással ellenben alacsony végzettséggel is tudnak állást szerezni.

A lakhatási problémák és az egyre csökkenő adományok ugyanakkor folyamatosan éreztetik a hatásukat – legtöbbüknek továbbra is ruhákra (különösen gyerekruhákra), alapvető élelmiszerre, de leginkább stabil munkahelyre és lakóhelyre lenne szükségük. Többen jelezték, hogy a felnőtteknek is nagy szüksége lenne magyar nyelvoktatásra, illetve mentálhigiénés, pszichológiai tanácsadásra is.
Ezt követően Hídváry Zsuzsanna és Borbély Lászlóné trénerek osztották meg tapasztalataikat a projektben kidolgozott, majd óvodai csoportban és általános iskolai osztályban is kipróbált interkulturális csoportfoglalkozások módszertanával kapcsolatban. Szerintük az óvodai csoportokban alapvetően jóval kisebb mértékben van jelen kirekesztés, ebben a korban még sokkal kevésbé érzékenyek a különbségekre, így ilyenkor érdemes bennük erősíteni a más emberek, kultúrák, szokások iránti érdeklődést.

A rendezvény délutáni szakaszában kerekasztal-beszélgetésen vehettek részt az érdeklődők, ahol a projekt eredményeinek további lehetőségeiről, a munka során tapasztaltak felhasználásáról volt szó, illetve megismerhették a projektben készült kiadványokat is. A kerületi Szociális Kalauz mintájára elkészült egy menekülteknek szóló, tájékoztató füzet három nyelven (magyar, ukrán, angol), az interkulturális csoportfoglalkozások módszertani kézikönyve, illetve a kutatási eredmények publikált változata. A kiadványok online verziói az intézmény honlapjára (www.ujpestszi.hu) is kikerültek. A tájékoztató kiadványt elsősorban a menekült családok között osztják szét, az Interkulturális módszertani kiadványból pedig minden kerületi nevelési-oktatási intézmény kap majd példányt.
A beszélgetés során kiemelt téma volt az ukrán családok bizalmatlansága (kiadatástól, büntetéstől való félelem), amely sok esetben erősebb, mint a lakóhely, munkahely elvesztésétől való félelem, ami miatt segítséget is csak ritka esetben és csak olyanoktól mernek kérni, akiket már jól ismernek.

A rendezvényre a kerületben feltárt ukrán családok is meghívást kaptak, számukra a Szociális Intézmény tolmácsot, a gyerekeknek pedig játszóházat biztosított, ahol számos olyan játék volt, melyeket közös nyelv hiányában is lehet alkalmazni (pl. színezők, origami, lufihajtogatás stb.). A felnőttek az információs pultoknál helyi civil szervezetekkel, illetve a Család- és Gyermekjóléti Központ szolgáltatásaival (adósságkezelés, pszichológiai tanácsadás, adományközvetítés) ismerkedhettek meg.
Forrás: //ujpestmedia.hu/lezarult-a-menedek-ujpesten-projekt/